Cat te costa sa ai o dieta vegetariana sanatoasa?

Cat te costa sa ai o dieta vegetariana sanatoasa

Change language | Schimba limba: Engleză

Read this article in English

“Cat te costa sa ai o dieta vegetariana sanatoasa?”.  Asta este probabil una din intrebarile frecvente pe care le aud de la cei care aspira la un stil de viata sanatos. Cele mai multe persoane cred ca o dieta vegetariana sanatoasa este si foarte scumpa, nimic nu poate fi mai gresit si o sa va demonstrez asta!

Acum ceva timp am avut o discutie cu niste prieteni, in care i-am intrebat cam cat cheltuie ei lunar pe mancare. Am fost extrem de surprinsa cand am auzit sumele spuse de ei! Desi nu toti sunt vegetarieni, cei mai multi cheltuiesc lunar in jur de 1000 RON doar pe mancare  (pentru doar 2, maxim 3 persoane)! Mi se pare o suma colosala tinand cont de faptul ca la mine in familie se cheltuiesc maxim 500 RON lunar pe mancare si asta nu doar pentru 2 persoane, ci pentru 4! Serios acum, unde se duc banii astia? Pe ce? Eu nu pot sa imi dau seama.

Sa va zic un pic cum sta treaba la mine in familie cu bugetul lunar pentru mancare. Ne putem considera o familie de 4 persoane, uneori 3 atunci cand nu e Costin. Tata este un gurmand. Mananca mult si asta nu e un secret :D . La noi in familie se mananca foarte multe fructe si cand zic multe, zic cantitati industriale :) . Ca sa intelegeti, tata mananca cate un kg de fructe, MINIM, pe zi. Mama mananca ca o vrabiuta, deci nu intra la socoteala. Costin e ca tata, are nevoie de mancare din 3 in 3 ore, iar eu am blogul. Trebuie sa gatesc zilnic, iar asta presupune niste costuri suplimentare si totusi nu ajungem la suma colosala de peste 1000 RON pe mancare lunar! Asa ca, pe ce se duc banii astia?

Vorbeam cu prietenul meu zilele trecute, in timp ce faceam o supa de legume, si ii spuneam: “Uite, cat crezi tu ca te costa o oala de supa ca asta?”. Nu a stiut sa imi raspunda, asa ca i-am zis eu: “5 RON maxim!”. Da, puteti face o supa de legume (cu multe legume, credeti-ma ca nu ma zgarcesc!) cu mai putin de 5 RON, o oala intreaga din care o singura persoana mananca de vreo 10 ori. Acest lucru nu se aplica doar supelor. Zilele trecute v-am provocat pe Facebook sa imi spuneti cat credeti ca m-a costat sa fac hummus pentru 4 persoane, iar raspunsul a fost doar 5 RON. Sa ai o dieta vegetariana sanatoasa nu e deloc scump, trebuie doar sa ai un pic de vointa si sa te organizezi.

not on a diet eating healthy

Am identificat mai multe probleme in aparitia cheltuielilor exagerate pe mancare, iar in acest articol sper sa va ajut sa va organizati mai bine, sa faceti cumparaturi intr-un mod inteligent si sa va reduceti costurile lunare acordate mancarii. De asemenea, vreau sa spulber mitul conform caruia “sa mananci sanatos e scump”. Asta o spun doar lenesii…da, am zis-o!

In primul rand, eu consider ca o dieta sanatoasa porneste de la una vegetariana. Nu vorbim aici de diete “sanatoase” care contin carne, pentru ca nu exista! Am vorbit mai multe despre asta in articolul Povestea mea: Cum am devenit vegetariana. De la carnivor inrait la vegetarian convinsStiti bine ca nu sunt exagerata si ca am motive intemeiate sa spun asta, asa ca puteti sa cititi mai multe in articolul mentionat.

In cazul de fata voi discuta despre bugetul lunar acordat pe mancare pentru o dieta vegetariana/vegana. Nu ma voi referi insa si la dietele raw vegane, deoarece le consider scumpe si asta nu din cauza legumelor care trebuie consumate crude, pentru ca acelea sunt ieftine, ci din cauza varietatii de fructe pe care trebuie un raw vegan sa le consume, a cantitatii necesare pentru a isi asigura necesarul caloric zilnic si pentru a nu avea deficiente, dar si din cauza nucilor si semintelor, care nu sunt tocmai pentru buzunarele tuturor. Dar aici e doar o parere proprie, nu am incercat dieta decat pe o perioada scurta de timp, asa ca ma puteti contrazice bineinteles.

Va voi insira astfel principalele probleme pe care le-am descoperit eu in aparitia unor cheltuielilor exagerate si rezolvarile lor. De asemenea, va voi dezvalui exact cum procedez eu la cumparaturi, dar si sursele mele de aprovizionare, descoperite in timp dupa multe cautari.

keep good food fridge eat good food

Probleme si rezolvari pentru reducerea cheltuielilor lunare cu mancarea

1. Cei mai multi oameni habar nu au sa faca cumparaturi intr-un mod inteligent.

Daca si tu ai niste cheltuieli uriase lunar, asta inseamna ca faci parte din aceasta categorie. Sa faci cumparaturi se invata si nimeni nu s-a nascut invatat! Suntem bombardati de reclame peste tot, magazinele sunt pline cu zeci de branduri si zeci de preturi diferite doar pentru un singur produs. Cum putem reusi sa nu ne lasam furati de tehnicile de marketing si sa cumparam corect si eficient? Simplu. Informarea este cheia.

Priveste dincolo de aparente, de ambalaj, de culori sclipitoare si de primul raft din fata ochilor. Analizeaza un pic produsele si nu te arunca cu capul inainte. Cand faci piata, da o tura mai intai pe la toate tarabele si scaneaza preturile. Abia apoi poti sa incepi sa cumperi. Nici nu stii de cate ori mi s-a intamplat sa ma grabesc si sa iau de la prima taraba pe care o vad, iar mai apoi sa descopar la alte tarabe preturi mult mai bune.

2. Lipsa de organizare = cheltuieli mai mari.

Fa-ti o lista de cumparaturi. Daca esti organizat, atunci cu siguranta iti vei reduce cheltuielile. Planifica-ti in mare mesele saptamanale si nu uita sa cumperi alimente de baza.

3. Ti-e foame si acum te-ai decis sa iti reaprovizionezi frigiderul.

Nu te duce la cumparaturi pe stomacul gol! Serios, asta ar trebui sa fie litera de lege! De cate ori am patit-o si eu, cumparand o gramada de lucruri inutile doar fiindca pe moment imi era foame si aveam senzatia ca am nevoie cu adevarat de acele lucruri.

4. Nu cumperi produse la vrac.

Asta e o greseala foarte mare. Eu economisesc enorm cumparand diverse alimente la vrac. Produsele congelate sunt obligatorii! Nici nu iti imaginezi cat de bine iti prinde sa ai in congelator niste mazare sau fasole verde. Imediat incropesti o super mancarica, cu minim de efort si costuri reduse. Sa nu crezi oare ca legumele congelate sunt mai prejos decat cele proaspete. Sunt la fel de sanatoase, ba chiar mai bune deoarece sunt congelate imediat dupa ce sunt culese, iar astfel isi pastreaza toti nutrientii.

La vrac mai cumpar condimente, paste fainoase si leguminoase. Nu ar trebui sa iti lipseasca din camara. Leguminoasele sun excelente, lintea rosie fiind preferata mea. E atat de versatila si poti face o groaza de mancaruri. Imaginatia e limita. Plus ca sunt extrem de satioase.

5. Nu cumperi alimente de baza.

Prin alimente de baza eu inteleg alimente care se pot folosi la mancaruri mai mult de 1-2 ori. Pentru mine asta inseamna in principal leguminoase, paste, orez, ciuperci si legume. Fructele la noi in familie dispar la fel de repede cum au fost cumparate, deci nu le pot considera alimente de baza. Cumpara mereu alimente de baza din categoriile de mai sus si nu vei mai fi in situatia in care sa nu ai ce sa faci de mancare.

De exemplu, eu zilele trecute nu mai aveam decat 2 morcovi, jumatate de telina, o legatura de verdeata, ceapa, linte si niste oua. Din ingredientele astea am facut o oala de supa de legume si vreo 20 de chiftelute de linte, totul in doar 40 de minute.

Vegis

6. Nu gatesti in cantitati mai mari.

Nu e nimic in neregula daca din cand in cand mai gatesti cat pentru o singura masa, insa atunci cand ai de hranit mai multe persoane parca nu iti mai arde sa stai atat de mult timp in bucatarie. Fa si mancaruri care se pot tine in frigider mai multe zile si se pot reincalzi, cum ar fi: supele, ciorbele, chiftelutele vegetariene, mancarurile de legume etc.

7. Cumperi numai BIO/Organic.

Hai sa fim seriosi. Treaba asta cu BIO mi se pare o mega-facatura! Chiar vazusem zilele trecute ca a mai rasarit inca un magazin BIO, undeva pe Dorobanti (ca probabil doar cei ce locuiesc acolo au bani de asa ceva) si postasera niste poze cu legumele si fructele din magazin. Aratau exact ca cele din supermarket! Sa ii spuna ei lui mutu’ ca ardeii aia grasi, perfecti si stralucitori sunt BIO. Stiu cum arata legumele BIO si pot sa jur ca aia aveau la pesticide in ei cu nemiluita.BIO cumperi doar daca te duci in gradina omului si iei tu de acolo legumele.

Nici fermele BIO nu le recomand. Cele mai multe au niste preturi exagerate. Adica, serios… 10RON kg de cartofi? Trebuie sa fii nebun sa dai atatia bani pe un kg de cartofi. Nici 1000EUR nu or sa iti mai ajunga pe mancare lunar. Plus ca, de unde ai tu certitudinea ca sunt cu adevarat BIO? Vezi tu vreo diferenta intre cartofii BIO si cei ne-BIO? Eu nu. Ei, daca vorbim de rosii sau mere, de exemplu, atunci e alta poveste. Iti recunosc o rosie sau un mar BIO dintr-o mie!

O sa imi spui acum “Dar cum ramane cu pesticidele din legumele si fructele conventionale?Ca nici alea nu mai sunt sanatoase”. Da, ai dreptate. Nu mai sunt nici vegetalele ce au fost candva, dar parca tot mai bine mananc un morcov ne-BIO, decat o friptura cu antibiotice si hormoni. Hai sa alegem raul mai putin rau, nu?

Ca sa inchei cu subiectul BIO, va recomand sa cumparati din piete, hypermarketuri, sau de unde va este mai usor. Trebuie insa sa incercati sa va feriti de legumele si fructele pe care le stiti a fi chiar periculoase daca nu sunt BIO/organice, cum ar fi merele sau rosiile. De asemenea, daca puteti, gasiti-va o sursa de incredere de unde sa va aprovizionati – un taran care isi creste legumele singur si le creste asa cum trebuie. Si mai bine ar fi sa vi le cresteti singuri, dar stim ca asta e la stadiul de vis pentru cei mai multi dintre noi.

[later edit: Fructe si legume cu cel mai mare sau mai mic continut de pesticide – imagine creata de www.bodyunburdened.com. Mersi Tea pentru link!]

eat more plants

Ce si de unde cumpar?

Cumpar aproape tot ce am nevoie fie din hypermarketuri, fie din piata. Evit supermarketurile deoarece au preturi cam mari.

  • Fructele care nu sunt locale (banane, portocale, lamai etc.) le cumpar doar din hypermarketuri, deoarece sunt mai ieftine. Fructele locale insa (mere, pere etc.) le cumpar doar din piata.
  • Legumele le cumpar si din hypermarketuri dar si din piata. Depinde cum imi e mai comod la momentul respectiv. Prefer sa le cumpar din piata de obicei.
  • Verdeturile le cumpar doar din piata! Legaturile de patrunjel sau marar din magazine sunt de-a rasu’ plansu’.
  • Plantele aromatice le cumpar doar din hypermarketuri pentru ca in alta parte nu se gasesc. De asemenea, mi-am mai plantat si cateva seminte intr-o jardiniera si astept sa vad ce-o rasari.
  • Leguminoase, paste, orez, ciuperci etc. le cumpar doar din hypermarketuri si de obicei la vrac.
  • Branzeturile le cumpar doar din piata. Am cam rarit-o cu branzeturile oricum.
  • Ouale le cumpar de la o prietena de familie. Va recomand si voua sa incercati sa va gasiti o sursa sigura ca sa nu va bombardati organismul cu hormoni si antibiotice. Oricum si pe ele le-am cam rarit.
  • Condimente si produse naturiste mai cumpar de pe Vegis.ro.
[divider]

Cam astea ar fi sfaturile mele. Sper ca nu am uitat ceva. Daca aveti si voi mai multe sfaturi va rog sa imi lasati un comentariu si updatez articolul. Sper sa va fie de folos!

Iar pe final, un sondaj: “Pe tine cat te costa sa ai o dieta vegetariana sanatoasa?”. Astept cu drag comentariile voastre :)

 Surse foto: www.sxc.hu si Pinterest. 

8 Comments on “Cat te costa sa ai o dieta vegetariana sanatoasa?”

  1. nicoleta

    imi plac retetele! multumesc…..si totusi??? 4 persoane din care 2 consuma fructe in cantitati industriale reusiti sa cheluiti decat 500ron pe alimentatie/luna???? cu tot cu pachete la serv?? faci o supa de legume de 10 portii doar cu 5 ron? in ce anotimp? dar sincer!:) merci

    1. Ruxandra

      Buna Nicoleta!

      Fara pachete la servici. Atat mama cat si eu lucram de acasa, iar tata e atat de agitat in timpul zilei incat nu are timp de mancat la pranz. Mancam pranzul acasa.

      Cat despre supa, da! 2-3 morcovi + 2 cartofi + 1 ceapa + 2 pastarnaci + 1 legatura de patrunjel + condimente = supa simpla de legume 5ron! Orice reteta de supa de pe blog cred ca are sub 10 ron si toate sunt de peste 6 portii.

      Noi facem cumparaturile din Obor, unde totul mi se pare ff ieftin, asta daca stii unde sa cauti si ai rabdare! Am luat chiar weekendul trecut portocale cu 2 ron kg! Rodii gasisem cu 4 lei kg de nu mi-a venit sa cred. De vegetale, ciuperci si altele nici nu mai vorbesc. Ciupercile de ex. erau si la 3-4 lei kg, spre deosebire de 10 lei kg cum sunt in supermarketuri. Mere 2lei/kg, banane 4-5lei/kg.

      Chiar e posibil si nu am spus SF-uri in articol. Nu am inclus bineinteles super-alimentele si suplimentele. Alea sunt scumpe intradevar dar nici nu sunt de baza. Se poate trai si fara chia si spirulina. :)

      Iti recomand sa analizezi cumparaturile tale pe o luna. Le treci pe hartie si incerci apoi sa optimizezi cheltuielile. Eu asa am facut. :)

      1. nicoleta

        multumesc pentru explicatii. eu am locuit 5 ani (pana anul trecut) in Bucuresti, chiar pe langa piata Obor. Ma bucur ca reusesti sa gasesti ingrediente pe placul tau in aceasta piata. Eu am fost prima data toamna 2009 si din nefericire am plecat foarte dezamagita de comportamentul comenciantilor ..la modul ca ceram un kg de gogosari si care 3 sigur ii puneau la cantar cam stricati…observasem..i-am cerut respectivei persoane sa nu ma ia in ras si a ridicat tonul ,,daca vii la alese nu am”’, am mers increzatoare mai departe si cam asa functionau toti…am renuntat poate prea repede. Am consumat de la supermarket cu legume si fructe unde imi luam pe alese dar si preturile erau mari. Carnea de pui o cumparam de la un supermarket de langa bloc ca imi placea cum arata.. Ajunsesem anul trecut sa cheltuim persoane pe mancare ( carne max 2 ori pe sapt = 6 pulpe, 4 oua, iaurturi maxim 600ml, 1l lapte, fructele de la supermarket ceva mai scumpe decat paita si hipermarket, pachetul la serv pt 2 pers, ceva prostii gen biscuiti, inghetata, cioclata, painea, paste integrale, orez integral, linte, naut, uleiuri, migdale….in fine cate amestecate…mult si ce-i mult strica…ajungeam sa cheltuim fara sa ne dam seama cam 1500pe luna…ENORM!!!!!! uneori eram si mana larga..ca venea cineva l anoi..ori mergeam la cinev acu cate ceva……Acum sunt in alta tara, nu lucrez si incerc sa invat sa gatesc cat mai economic si mai sanatos…si incet, incet sunt multumita pentru ca se poate..chiar se poate dar e greu sa conving pe cineva..ar avea impresia ca se face foame in asa mod…ca ce viata e asta daca ai restrictii….bla, bla…..Aici nu prea am mai consumat pastele in forma integrala in rest cumparam mai multe fructe si imi par si mai gustoase, consumam si mai putina carne, sunt momente cand calcam stramb cu maxim o ciocolata la 2 sapt sau un pachet de biscuiti ..oricum ft, ft rar….suc la fel de rar….lactate tot asa cu mare grija…nu in exces…in fine ….concluzia finala este ca tot cheltuim …MULT: 120euro/luna cu tot pachet. ….vad ca voi reusiti cu 500lei 4 pers….voi mai lucra:) uneori se ajunge sa arung o partie sau doua…Si nu fac astea ca nu ne-am decsurca cu banii..dar chiar vreau sa invat asta…si sa mi fie invatatura pentru cat mi-o da zile Dumnezeu….. branza, cascaval…se consuma 1 kg max/luna din ambele….deci..pentru ca chiar incerc sa fim cumpatati …caut sa inteleg de la alte persoane…si acum o sa ma inspir si mai mult din retete. la noi, eu eram problema ca mancam ft mult….portia mea….plus resturile prietenului….plus….mancatul ca sa mananc ….am ajuns sa imi dea semne corpul ca il cam aglomerez si pentru asta am luat masuri:) si sunt foarte multumita si reusesc ( acum 3 ani spre exemplu mancam un pui la o masa cu salat, paine paote si catrof, beam si ceva cola ca prostia e in floare….acum am ajuns sa ma multumesc cu o pulpa si salata si putina paine) tre sa invat intens sa gatesc cat mai gustos cu legume …num aasa o sa ajung sa cheltui mai putin…asta pt prietenul meu care nu prea vede el viata fara carne si branza…chips si inghetata…voi invata sa le fac si pe astea ( stiu ca tot costa) inspiratie si spor in toate!

        1. Ruxandra

          S-a mai schimbat piata Obor. Mi se pare mult mai civilizata acum, mai ales in partea noua. Intradevar sunt si astfel de comercianti cum ai zis tu, dar incerc sa ii evit.

          Pai din cate am inteles de la tine mai consumati si lactate si carne. Astea sunt ff scumpe. O sa vezi ca daca renunti la astea + la alimentele procesate, cheltuielile vor fi reduse drastic. Si eu am inceput sa mananc mai putin. Am observat ca incepusem sa mananc mult dar doar de pofta nu de foame. Incerc sa imi fac cumparaturile cat mai mult din piata. De asemenea cumpar si multe congelate la vrac (broccoli, conopida, ardei gras, porumb, mix legume, fructe etc.) pe care daca le-as cumpara crude ar fi ff scumpe. Sunt foarte bune asa si am mereu congelatorul plin cu ele.

          In ultima perioada eu m-am cam rasfatat… comanda de la libanezi, mancaruri speciale etc. Dar am pus stop ca s-a simtit la cheltuiala :))

          O sa vezi ca o sa reusesti sa optimizezi cheltuielile in timp. Oricum felicitari ca ai reusit sa scazi de la 1500 ron la doar 120 Euro. E foarte bine!

          Numai bine!

          Ruxandra

          1. nicoleta

            :) piata noua din Obor nu am testat-o, am mai auzit de la persoane cunoscute ca s-a schimbat mult in bine. ma bucura sa aud asta iar.ai dreptate ca pretul legumelor congelate este convenabil, mai ales iarna. fructe congelate nu am folosit pana acum pentru ca nu ma incumet sa fac deserturi. voi incerca! da, inca consumam lactate si carne.putina dar costa:) si nici nu suntem asa incantati cand cumparam pentru ca stim ca nu e branzza 100% din lapte sanatos….carnea este cum este… incercam sa ne detasam…azi am indraznit sa-i dau prietenului la pachet humus cu paine coapta si salata:D o banana, ceai si 4 biscuiti gen ,,belvitastart”….. glumea ca o sa-si ia liber azi ca nu-i place cum suna pachetul:)))) o sa-ti zic daca facem progrese:) numai bine!

          2. Ruxandra

            Uite chiar ieri am fost iar in Obor. Am gasit citrice la 2-2,5lei kg, rodii la 3,8lei/kg, radacinoasele sunt suuuuper ieftine si ele. :D E o placere sa fac piata in Obor, pacat doar ca nu e langa mine si trebuie sa merg cu masina pana acolo.

            Fructele congelate le poti folosi in smoothie-uri. Nu trebuie neaparat sa le folosesti in deserturi. Eu fac dulciuri fff rar.

            Haha:))) Tare faza cu prietenul tau. lasa ca il obisnuiesti tu treptat. Sunt convinsa ca i-a placut pana la urma mancarea din pachet, chiar daca a facut nazuri la inceput. Din experienta proprie iti spun ca gusturile se schimba. Acum de ex. ma bucur de mancarurile simple mult mai mult decat o faceam inainte cand mancam mai mult procesat.

            Iti tin pumnii sa ai o schimbare a alimentatiei usoara si fara probleme! :)

            Cu drag,

            Ruxandra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *