Tarta cu fructe – vegana / de post
Tarta cu fructe vegana e un desert fara coacere care se asambleaza in maxim 15 minute: o baza din biscuiti zdrobiti cu ulei de cocos, o crema racoritoare din iaurt vegetal ingrosat cu psyllium si fructe proaspete deasupra. Sta apoi la frigider cel putin 2 ore, ideal peste noapte, si gata.

Am facut tarta asta cand pregateam meniul de Pasti, un meniu numai cu retete vegane, si am decorat-o cu fructe ca sa arate ca un ou de Paste. Sunt atat de entuziasmata ca mi-a iesit si abia asteptam sa impartasesc reteta cu voi. Are si video, asa ca poti urmari pas cu pas cum se asambleaza.
Ce imi place cel mai mult la ea e ca nu ai nevoie nici macar de blender. Pui biscuitii intr-o punga, ii zdrobesti cu facaletul, amesteci crema intr-un bol si gata. Chiar in timp ce filmam reteta mi-a venit ideea sa fac si o varianta de crema diferita, un custard de vanilie din Soya Vanilla de la Joya si agar agar, dar varianta clasica de mai jos ramane cea mai simpla si rapida.
Ingredientele cheie
Biscuitii vegani formeaza baza tartei. Cauta pe eticheta sa nu contina unt, lapte praf sau oua, multi biscuiti simpli din comert sunt deja vegani fara sa fie etichetati ca atare. Cand ii zdrobesti, lasa si bucatele mai mari pentru textura, nu trebuie sa-i transformi intr-un pesmet fin.
Uleiul de cocos (sau untul vegan topit) e liantul bazei. Pentru ca se intareste la rece, leaga firimiturile de biscuit intr-un strat compact odata ce tarta sta la frigider, exact ce iti trebuie ca sa poti felia curat fara coacere.
Iaurturile vegane Joya cu piersici dau crema. Le gasesti in hypermarketuri si aduc deja aroma de fructe, asa nu mai e nevoie de zahar adaugat. Poti folosi orice iaurt vegetal aromat care iti place, dar tine cont ca unul mai lichid va avea nevoie de putin mai mult psyllium ca sa se lege.
Taratele de psyllium sunt secretul cremei care nu se coace. Psyllium absoarbe lichidul si formeaza un gel, asa ingroasa iaurtul pana devine o crema ferma care isi tine forma cand feliezi. Are nevoie de timp la frigider ca sa actioneze, de aici si cele minim 2 ore.
Fructele proaspete sunt decorul si prospetimea: struguri, mandarine, portocale, capsuni, kiwi, piersici, orice ai la indemana. Alege fructe ferme si usuca-le bine cu un servet inainte sa le asezi, ca apa lor sa nu inmoaie crema.

Trucuri ca sa iasa perfect
- Captuseste forma ovala cu folie de plastic, atat pe fund cat si pe margini, si lasa marginile mai lungi. Dupa ce tarta s-a racit, o scoti fara efort tragand de folie, fara sa se rupa baza.
- Preseaza bine biscuitii cu degetele pe fundul formei. O baza tasata uniform tine mai bine si nu se sfarama cand feliezi.
- Amesteca taratele de psyllium cu iaurtul si lasa amestecul cateva minute inainte sa-l torni, asa incepe sa se ingroase si distribui crema mai usor.
- Nu sari peste timpul la frigider. Crema e gata abia cand s-a inchegat ferm, de aceea peste noapte e varianta ideala, mai ales daca o faci pentru o masa de sarbatoare.
- Aseaza fructele chiar inainte de servire daca poti, raman mai lucioase si mai proaspete decat daca stau peste noapte peste crema.

Cum se pastreaza
Tarta se pastreaza la frigider si, de fapt, are nevoie sa stea acolo ca sa-si tina forma. O poti pregati cu o zi inainte, ceea ce o face perfecta pentru mesele de sarbatoare cand vrei sa ai desertul gata din timp. Daca o lasi peste noapte, decoreaza cu fructele abia a doua zi pentru un aspect cat mai proaspat.
Daca iti plac deserturile fara coacere si tartele cu fructe, mai incearca tarta cu capsuni, tarta cu banane sau, pentru ceva mai intens, tarta cu ciocolata de post.

Rezumă & salvează această rețetă
★ Adaugă-ne ca sursă de încredere în Google
Tarta cu fructe – vegana / de post
Ingredients
Blat:
- 150 g biscuiti vegani
- 5 Linguri ulei de cocos sau unt vegan topit
Crema:
- 800 ml iaurturi vegane Joya cu piersici le gasiti in hypermarketuri
- 5 Linguri generoase cu tarate de psyllium
Pentru decorat:
- struguri, mandarine, portocale, capsuni, kiwi, piersici, etc. – orice fructe la alegere
Instructions
- Pune biscuitii intr-o munga cu Ziploc. Inchide punga si loveste biscuitii cu un facalet pana ii transformi in pesmet. E ok daca lasi si bucatele mai mari. Mie chiar imi place mai mult textura asa.
- Pune-i intr-un bol si adauga peste uleiul sau untul topit. Amesteca.
- Intr-un bol separat, adauga iaurturile Joya si taratele de psyllium. Amesteca.
- Acopera o forma ceramica ovala cu folie de plastic atat pe fund cat si pe margini. Lasa marginile mai mari astfel incat dupa ce a stat tarta la frigider sa o poti scoate usor din forma cu ajutorul foliei.
- Adaga biscuitii sfaramati. Distribuie-i uniform pe baza si preseaza-i cu degetele.
- Toarma crema si intinde-o uniform.
- Decoreaza tarta cu fructe asa cum doresti tu. Eu am decorat-o sa arate ca un ou de Paste.
- Pune tarta la frigider pentru cel putin 2 ore, de preferat peste noapte.
- Cand e gata scoate-o din forma cu ajutorul foliei de plastic. Se pastreaza la frigider.
Întrebări frecvente
Minim 2 ore, dar ideal peste noapte. Crema din iaurt vegetal si psyllium are nevoie de timp ca sa se inchege ferm si sa-si tina forma cand feliezi. Daca o scoti prea devreme, va fi prea moale.
Psyllium ingroasa crema fara coacere, absorbind lichidul si formand un gel. Daca nu ai, poti folosi agar agar fiert scurt cu iaurtul sau un iaurt vegetal mai gros, de tip grecesc, ca punct de plecare. Tine cont ca textura finala va fi usor diferita.
Merge orice fruct la alegere: struguri, mandarine, portocale, capsuni, kiwi, piersici. Alege fructe ferme si usuca-le bine cu un servet inainte sa le asezi, ca sucul lor sa nu inmoaie crema. Fructele tari arata mai bine si rezista mai mult deasupra.
Da. Toate ingredientele sunt vegetale: biscuiti vegani, ulei de cocos sau unt vegan, iaurt vegetal Joya si fructe. Nu contine lapte, oua sau alte produse de origine animala, asa ca este potrivita atat pentru cei care tin post, cat si pentru vegani.
Da, si chiar e recomandat. Tarta are oricum nevoie sa stea la frigider, asa ca o poti asambla cu o zi inainte. Pentru cel mai proaspat aspect, decoreaza cu fructele abia in ziua in care o servesti.
Captuseste forma cu folie de plastic atat pe fund cat si pe margini, lasand marginile mai lungi. Dupa ce tarta s-a racit complet la frigider, o ridici usor tragand de folie, fara ca baza de biscuiti sa se sfarame.

multumesc de reteta! eu am facut-o cu biscuiti cu unt normali, doar ca pe o tarta usoara de vara, si am fost foarte multumita, insa voiam sa intreb ce biscuiti vegani recomanzi? Multumesc anticipat!
Cu drag, Cristina! Ma bucur ca ti-a placut reteta!